Uchvacující příběh, který nepostrádá logiku a nabízí vhled do kolonizační doby, jež nepřestává fascinovat

archiv revue
V závěru roku vydalo nakladatelství Banshies rozsáhlý historický román Čarodějnice z Fount Royal od amerického autora Roberta McCammona. Přijdou si na své i ti, pro které byl dějepis ve škole utrpením?
Robert McCammon (* 1952) je americký spisovatel, který patři k předním představitelům moderního hororu. Publikuje romány již od roku 1978, např. upírský katastrofický příběh They Thirst (Oni žízní, 1981) či Cenou Brama Stokera odměněný Boy's Life (Život chlapce, 1991). U nás se těší přízni jeho scifi knihy Bitevní hranice Země nebo Masky apokalypsy.

Nás však zajímá kniha Čarodějnice z Fount Royal, která je prvním dílem historické řady Matthew Corbett. V angličtině si knihu odbyla premiéru v roce 2002 pod názvem Speaks the Nightbird a k dnešnímu dni čítá série již 6 svazků. Rozhodně je zajímavé, že autor pevnou rukou ovládá tolik žánrů – jak horor, scifi a mohu vám potvrdit, že se rozhodně cítí jako ryba ve vodě i v historické beletrii.
Bohužel jsem se z předsádky knihy nedozvěděla, komu patří chvála za nádherný přebal knihy. S bezmála 600 stránkami jde o pořádnou bichli, a proto jsem ráda, že kniha má tematický tvrdý přebal. Anotace vzadu vám dokonale popíše a naláká, na co se máte těšit. Rok 1699, koloniální Karolína a pobřežní hraničářské město Fount Royal, pouze pět let staré. Došlo k několika úmrtím, sklizeň nevyšla podle představ a město skomírá. Proč neobvinit čarodějnici? Krásnou, mladou a inteligentní Rachel Howarthovou přijíždí prověřit soudce Izák Woodward a jeho mladý písař Matthew Corbett. Dopátrají se pravdy? Bude spravedlnosti učiněno zadost?

Nejen z dějepisu, ale i z televizních obrazovek má většina lidí v povědomí nechvalně známé čarodějnické procesy v Salemu v roce 1692. I na ty se autor odkáže a řeší otázky viny a neviny, otázky zbožnosti versus podlehnutí ďáblu.

Z jednoho starého latinského svazku, který kdysi četl, si Matthew vzpomněl na autora, jenž přiřadil všechny úvahy o míru a zbožnosti bohu, zatímco ďáblu přisoudil lidskou potřebu jít dál a ovládat, rozbíjet a předělávat, ptát se a snahu popadnout všechno, co je mimo dosah. Zdálo se mu, že podle této filozofie je Fount Royal vlastně dílem Ďábla. A ďábel zcela jistě fungoval i v něm, protože otázka proč byla zakořeněna do stromu zakázaného ovoce. Ale co by byla tato země, tento svět, bez této otázky? (str. 149)

McCammon se dotkne spousty výjimečných témat, ať jde o puritánskou společnost, postavení ženy v té době, místo otroků a jejich zvyky, očekávání předělu století, ale také zabrouzdáme k Indiánům a do jejich historie. Do hloubky jde však i u témat, která tu jsou s námi od počátku věků, jako třeba závist či marnivost.

„Starý svět nebo Nový, věčná bitva mezi bohem a satanem je stále stejná. Neexistuje něco mezi. Buď křesťanský voják na jedné straně, nebo pěšák ďábla na druhé. Kde stojíš ty?“ (str. 212)

Čarodějnice z Fount Royal bylo náročné, pochmurné a místy velmi depresivní čtení, které se nehodí pro každého čtenáře. Chce to odhodlání a trochu času, než si čtenář zvykne na autorův specifický jazyk. Ale jakmile se tak stane, je odměněn uchvacujícím příběhem, který nepostrádá logiku a který nám nabízí vhled do kolonizační doby, jež nepřestává fascinovat.

Knihu doporučuji znalcům historie a příznivcům historického detektivního bádání, které je v posledních letech u nás poměrně oblíbené, avšak předesílám, že prokousat se použitým jazykem nebude jednoduché.

Autor: Iva Lutonská
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Čarodějnice z Fount Royal
Čeština

Čarodějnice z Fount Royal

0.0 0
489 401
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Vyhrajte rodinnou vstupenku do Dinoparku, kde můžete navštívit unikátní atrakce a nahlédnout do hluboké historie pravěku.
Prémiový obsah
číst více
Rok 1975. Temné lesy severního Michiganu. Podivný ústav pro choromyslné. Dívky, které se ztrácejí. Pokaždé to jsou drobné blondýnky se světlýma očima. Policisté, kteří se kvůli nim rozhodně nepřetrhnou. Zoufalí rodiče a jeden novinář, co se rozhodne odhalit pravdu za každou cenu.
Fascinující badatelská práce aneb Heydrich, jak jsme ho dosud neznali!