Recenze: Můj syn feťák

archiv revue
V říjnu vydalo nakladatelství CPress knihu Můj syn feťák od rodinného tria autorů Evy, Petra a Luboše Hacalových. Podíváme se pod pokličku jedné rodiny, kterou drtila drogová závislost. Držte si klobouky, tohle bude jízda – příběh, jaký napsal život sám!

Matka a syn

Monika Kolářová dělala vždy všechno správně, prostě tak, jak se má a jak se očekává. Když otěhotněla, vzala si otce svého dítěte, sestěhovali se, vychovávali syna podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a společně dřeli, aby se měli dobře. Mají rodinnou firmu, jsou při penězích, prostě pohodička klídeček. Její život se ale převrátí naruby poté, co se její syn Honza předávkuje neznámou látkou a jednoduše se chová nevyzpytatelně, mnohdy až paranoidně a prostě to začne uvnitř rodiny všemožně vřít. Moc tomu nepřidává ani Honzova partnerka Sandra, na kterou je až příliš upnutý a které plní všechna její drahá přání. Tak se ve spirále nečekaných událostí ocitne Honza. Zkouší nové věci, nechce zklamat pracovité rodiče ani náročnou partnerku a sám se v tom všem ztrácí. Útěchu hledá v drogách jako formu úniku od reality, a myslí si, že to má pod kontrolou. Jenže tohle si myslí každý feťák…

Skutečný příběh

Příběh plný silných a syrových emocí nemůže nechat čtenáře chladným a myslím, že mnoho lidí si díky přečtení promluví se svými dětmi o drogách a rizikách, které jsou s nimi spojeny. Příběh nepůsobí mravokárně, ale popisuje víceméně rozpad rodiny kvůli drogové závislosti a jaké to je, když se to stane zrovna ve vaší spořádané rodině.

Kniha je parádní v tom, že se zde střídají zápisky matky a syna, a tak se před námi rozvíjí celý příběh, ale ze dvou diametrálně odlišných úhlů pohledu. Co mi připadá fascinující, a příběhu dodalo na atraktivitě, je deníkové rozdělení zápisků, kdy matčiny zápisy jsou vedeny klasicky černou barvou, ale ty synovy jsou fialové. Skvěle to sedí k jeho psychice pozměněné užíváním omamných látek. Nápaditou obálku i grafickou úpravu má na svědomí Veronika Kopečková, velmi chválím!

Realita užívání drog

Formou deníkových zápisků mezi lety 2011-2020 se můžete seznámit s  rodinou, kterou zasáhla závislost jednoho jejího člena. Nepřikrášlené vyprávění člověka zasáhne a na knihu Můj syn feťák jen tak nezapomene. Vřele doporučuji všem čtenářům, kteří vyhledávají příběhy podle skutečných událostí. Můj syn feťák má co nabídnout a rozvíjí silný příběh, který se žel opravdu stal.

O autorech

Eva Hacalová (*1968) lásku k zachycování lidských příběhů psaním podědila nejspíše po svém otci, jehož povídky vycházely během sedmdesátých let v tisku. Ve chvílích největší bolesti a obav o život svého syna si vedla deník, z jehož obsahu vycházela při psaní knihy Můj syn feťák (2021).

Petr Hacala (*1988) se odmalička zajímal o všechno záhadné a tajemné. Psaní bylo už od školních let jeho velkým hobby. V knize Můj syn feťák (2021) odkrývá své osobní zkušenosti. Prostřednictvím autentické zpovědi hlavního hrdiny chce upozornit na stinné stránky a důsledky užívání drog.

Luboš Hacala (*1984) sám sebe považuje spíše za zapisovatele než spisovatele, protože obvykle jen zaznamenává příběhy lidí kolem sebe. Vystudoval ekonomii a pracuje v oblasti financí. Pod pseudonymem Luboš Panda vydal titulyJedna z vás (2017) a Hluchavky (2019). Pro třetí knihu Můj syn feťák (2021) spojil síly s dalšími dvěma členy rodiny. 

Hodnocení: 85 %
Autor: Iva Lutonská

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Vyhrajte rodinnou vstupenku do Dinoparku, kde můžete navštívit unikátní atrakce a nahlédnout do hluboké historie pravěku.
Prémiový obsah
číst více
Rok 1975. Temné lesy severního Michiganu. Podivný ústav pro choromyslné. Dívky, které se ztrácejí. Pokaždé to jsou drobné blondýnky se světlýma očima. Policisté, kteří se kvůli nim rozhodně nepřetrhnou. Zoufalí rodiče a jeden novinář, co se rozhodne odhalit pravdu za každou cenu.
Fascinující badatelská práce aneb Heydrich, jak jsme ho dosud neznali!