Ivan Fíla: „Muž, který stál v cestě se čte napříč všemi generacemi, což byl můj cíl.“

archiv revue
Nakladatelství JOTA poslalo na pulty knihkupectví nové vydání strhujícího románu o Františku Krieglovi, který v srpnu 1968 jako jediný nepodepsal moskevskou kapitulaci. Autor Ivan Fíla rozehrává fascinující drama o hrdinství a zradě odhalující detailní pohled do životů lékaře a politika Františka Kriegla a jeho protivníka, ďáblova advokáta Gustava Husáka.

Váš debutový román Muž, který stál v cestě právě vyšel v novém vydání. V čem kromě obálky se liší od toho přechozího z roku 2018?
V novém vydání je pár doplňků a úprav. Připravuje se také jeho francouzské vydání, právě se začalo pracovat na překladu.

Kdy a jak jste se poprvé dozvěděl o Františku Krieglovi?
Již jako dítě, když se u nás doma mluvilo o jeho hrdinském činu v srpnu 1968, kdy nepodepsal moskevskou kapitulaci.

Co bylo impulsem k napsání této knihy?
Nejdřív jsem měl v úmyslu pomoct na svět našemu plánovanému hranému filmu, ke kterému jsem napsal scénář a začal jako režisér pracovat na jeho realizaci a pomáhat producentovi s financováním, a když se to stále protahovalo, považoval jsem za nutné, aby příběh byl napsán v knižní podobě, a tím by se uchovala i vzpomínka na tohoto výjimečného člověka. 

Proč je podle vás kniha o Františku Krieglovi důležitá a co k jakému poznání dospějí ti, kteří si ji přečtou?
Z mnoha reakcí a besed jsem se dozvěděl, že kniha se čte napříč všemi generacemi, což mě velmi potěšilo a byl to i můj cíl. Román je napsaný formou napínavého dokumentárního politického thrilleru, a mnozí čtenáři mi referovali, že ji přečetli jedním dechem. Pamětníci si oživí vzpomínky a dozví se dějinné souvislosti, které nevěděli, a pro mladou generaci je to důležité svědectví o jedné z nejtemnějších kapitol našich novodobých dějin.
 

Kniha má také rozhlasovou podobu, údajně se chystá adaptace v Divadle na Vinohradech. Jak se na ní podílíte a kdy se můžeme těšit na premiéru?
Radiokniha, která se vysílala loni v srpnu, se k mému velkému překvapení setkala s nebývalým ohlasem a stala se nejposlouchanějším pořadem na ČR Plus i na internetu. Pro Divadlo na Vinohradech píši divadelní inscenaci, uvidíme, jaké budou plány a především limitující zdravotní opatření na novou sezónu po koronové pandemii a uzavření divadel.

V loňském roce jste vám vyšla kniha úplně jiného žánru –  balada o lásce Rytec kamejí. Kde jste se k ní nechal inspirovat?
Příběh o věčné lásce, nejkrásnějším krásnu všech krásen a nesmrtelnosti se mi zdál ve snu. Je to výlet do fantazie každého z nás. Kniha, která se právě přeložila do němčiny, si získala především ženské publikum. K jejím velkým fanouškům patří například i Dagmar Havlová.  

ROZHOVOR S IVANEM FÍLOU O KNIZE RYTEC KAMEJÍ SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.

Text: Kateřina Žídková
Foto: Archiv Ivana Fíly

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Muž, který stál v cestě

0.0 0
od 244

Rytec kamejí

5.0 3
od 244
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Vyhrajte rodinnou vstupenku do Dinoparku, kde můžete navštívit unikátní atrakce a nahlédnout do hluboké historie pravěku.
Prémiový obsah
číst více
Rok 1975. Temné lesy severního Michiganu. Podivný ústav pro choromyslné. Dívky, které se ztrácejí. Pokaždé to jsou drobné blondýnky se světlýma očima. Policisté, kteří se kvůli nim rozhodně nepřetrhnou. Zoufalí rodiče a jeden novinář, co se rozhodne odhalit pravdu za každou cenu.
Fascinující badatelská práce aneb Heydrich, jak jsme ho dosud neznali!